Atrakcie
v okolí

Kráľova Hoľa


„Na kráľovej holi, stojí strom zelený“, znejú slová jednej z najznámejších slovenských ľudových piesní. A právom. Kráľova Hoľa je pýchou a dominantou Horehronia. Tento mohutný kopec je najvyšším na východe Nízkych Tatier (nazývaných aj kráľohoľskými) s nadmorskou výškou 1946 m. n. m. Z hole je nádherný pohľad do horehronskej, liptovskej a tatranskej strany, pri dobrej viditeľnosti môžu turisti vidieť aj Spiš. Známa hrebeňovka Nízkymi Tatrami začína práve na Kráľovej holi. Ak ste turista, na vrchol sa dostanete z Telgártu, Šumiaca, Brezna alebo Liptovskej Tepličky. Autom a bicyklom len zo Šumiaca. Na vrchole nájdete vysielač a turistickú útulňu, ktorá je ideálna pri nepriazni počasia, ktorým je Kráľova Hoľa známa. Možno aj preto je opradená rôznymi legendami.

Železničné tunely a viadukt Chmarošský Viadukt, Telgártsky tunel, Telgártska slučka – „Jazda vlakom“


Jazda vlakom na trati Brezno – Červená Skala a Telgárt – Dedinky a Mlynky, sú nezabudnuteľným zážitkom pre malých aj veľkých. Nielen osobný vlak, ktorý na trati premáva, ale aj nový turistický vlak Horehronský expres vás prevedie takými pamiatky a atrakciami ako je Strakošský a Chmarošský viadukt (železničný most s historicky prvou členenou oblúkovou konštrukciou zo železobetónu v Československu tvorí jednu z najkrajších technických pamiatok na Slovensku), tunel Kornela Stodolu či Telgártska slučka (najdlhší železničný tunel na trati pri obci Telgárt, ktorý má slučku vedúcu v ňom). Pre viac info https://expres.zahoramizadolami.sk

Slovenský raj


Národný park Slovenský raj je jedným z najkrajších na Slovensku. Nachádza sa len pár kilometrov od Telgártu a je vhodným miestom pre milovníkov turistiku a čiastočne aj adrenalínu. Malé vodné toky vytvorili v národnom parku krásne úkazy - malé jaskyne pod zemou, rokliny s vodopádmi a iné krasové útvary. Viac informácií o tomto národnom parku nájdete na oficiálnych stránkach http://www.slovenskyraj.eu.

Prameň rieky Hron


Pod spomínanou Kráľovou hoľou nájdete miesto, kde pramení druhá najväčšia slovenská rieka – rieka Hron. Práve na juchovýchodnej strane spomínanej hole nájdete v nadmorskej výške 980 m. n. m. malý plotík, ktorý ohradzuje tento vyhľadávaný prírodný symbol. Magickosť miesta je v jeho lokalizácii a nedotknutej okolitej prírode. Z Telgártu sa sem dostanete pešo za necelú polhodinu.

Havrania dolina


Prírodná rezervácia Havrania dolina je jednou z južných častí národného parku Slovenský raj. Je vyhľadávanou lokalitou, ktorá sa nachádza v dedine Mlynky, avšak katastrálne patrí obci Šumiac. Peší turisti ocenia časť Geravy a Zejmarskú roklinu, v zime si lyžiari vedia zalyžovať na lyžiarskych a bežeckých tratiach. Na jej území sa nachádza veľa chránených a ohrozených druhov rastlín.

Muránska planina


Pestrý reliéf a široká škála vzácnej fauny a flóry predurčila Muránsku planinu k tomu, aby sa v roku 1997 stala národným parkom. Nachádza sa na západe Slovenského rudohoria, skoro v srdci Slovenska. Návštevníci tu nájdu krasové útvary, ale aj vápencové povrchy a dokopy až 500 jaskýň. Zo živočíchov tu žije až 2700 bezstavovcov a rôzne druhy vzácnych stavovcov (cicavce, vtáky, plazy, obojživelníky, ryby). V Muránskej planine nájdete aj mnohé endemity a subendemity, pričom snáď najznámejším je lykovec muránsky. Viac informácie nájdete na oficiálnej stránke národného parku: http://npmuranskaplanina.sopsr.sk.

Hrad Muráň


Zrúcanina hradu Muráň je príjemným miesto na prechádzku. Ide o tretí najvyššie položený hrad, ku ktorému sa dostanete aj z dediny Muráň. Bol postavený už v 13. storočí a od konca 18. storočia je neobývaný. Poskytuje krásne výhľady do okolia a za pekného počasia a dobrých podmienok trvá cesta z Veľkej lúky 45 minút a z obce Muráň asi hodinu a 45 minút. Viac informácií o hrade nájdete na oficiálnej stránke obce: https://www.muran.sk/muransky-hrad.html.

Sysľovisko Biele vody pri Muráni


Sysľovisko Biele vody pri Muráni sa stáva veľmi populárnym miestom. Je to najmä z toho dôvodu, že nájsť voľne žijúceho sysľa pasienkového v prírode je veľmi náročné. Ide o zážitok pre malých aj veľkých. Toto miesto nájdete 2,5 kilometra od dediny Muráň. Od parkoviska to už máte potom len pár metrov, ale pozor, v turistickej sezóne môžete mať problém zaparkovať. Sezóna sysľov je od marca do septembra, kedy sa tieto zvieratká začínajú ukladať na zimný spánok. Viac informácií nájdete tu: http://npmuranskaplanina.sopsr.sk/navstevnici/sysel-pasienkovy

Ski Telgárt


Lyžiarske centrum Telgárt je jedným z najvyhľadánejších na Horehroní. So svojimi desiatimi zjazdovkami, siedmimi vlekmi a freeride zónami sa radí medzi popredné strediská zimných športov nielen na strednom Slovensku. Na svoje si prídu skúsení lyžiari aj začiatočníci. Celková dĺžka zjazdoviek je 6,5 kilometra. Zjazdovky sú umelo zasnežované a udržiavané. Viac info nájdete na https://skitelgart.sk

Dobšinská ľadová jaskyňa


Dobšinská ľadová jaskyňa sa nachádza na území národného parku Slovenský raj a má prvenstvo vo veľkosti, z hľadiska zaľadnenia na Slovensku. Aj v Európe patrí medzi najväčšie ľadové jaskyne. Je na zozname UNESCO od roku 2000. Jej výnimočnosť spočíva v tom, že aj napriek tomu, že sa nenachádza vo veľkej nadmorskej výške (okolo 930 m. n. m.) je stále pokrytá ľadom. Dĺžka prehliadky je 30 minút, a to na trase dlhej 515 metrov. Viac info na http://www.ssj.sk/sk/jaskyna/6-dobsinska-ladova-jaskyna.

A omnoho viac


Guest Review Award 2018

booking.com award 2018